Herkullinen tomaattikastike syntyy laadukkailla aineksilla
Somessa kiinnostusta herättänyt Henri Alenin tomaattikastike on helppo valmistaa.
Mutti loppu?
Kokki Henri Alén jakoi Twitterissä tomaattikastikkeen reseptin ja suositteli siihen käytettäväksi Mutti-tomaattimurskaa. "Somesoosi"-villitys näkyi pian K-ruokakauppojenkin hyllyillä. Pian mediassa jaettiin kuvia sekä tyhjistä että täysistä kaupan tomaattimurskahyllyistä.
– Mikäli juuri tätä sosiaalisessa mediassa esiin noussutta hittituotetta ei ole omasta K-ruokakaupastasi saatavilla, on säilykehyllyllä onneksi myös paljon muita tomaattituotevaihtoehtoja. Esimerkiksi Pirkka-sarjaan tuli syksyllä uutuutena Italiassa valmistettu Pirkka Luomu kuoritut tomaatit tomaattimehussa, jota voi kokeilla tomaattimurskan sijaan, kertoo Ruokakeskon säilykkeistä vastaava ostopäällikkö Ritva Karipuu.
– Oliiviöljyksi kannattaa valita erittäin laadukas oliiviöljy kuten Pirkka italialainen extraneitsytoliiviöljy tai Pirkka kreikkalainen extraneitsytoliiviöljy.