Hyppää sisältöön
Ihanat Pingviini-uutuudet nyt K-ruokakaupoissa

Ihanat Pingviini-uutuudet nyt K-ruokakaupoissa

Julkaistu 29.3.2019

Pingviini tuoteperhe kasvaa ihanilla uusilla vegaanisilla puikoilla sekä proteiinipikareilla.

Auringonpaisteessa kylpevä katu ja kevään ensimmäinen jäätelö – lähestyvä kesä tuo piristystä pakastealtaisiin. Tänä vuonna hemmotellaan varsinkin erityisruokavaliota noudattavia jäätelönystäviä: Pingviini tuo kauppoihin vegaaniset jäätelöpuikot, sokeroimattoman tuutin ja proteiinijäätelöpikarit. Pingiviini alakuva Gluteeniton, vegaaninen tai proteiinipitoinen – oli haussa millainen jäätelö hyvänsä, on vaihtoehtoja tänä kesänä enemmän kuin koskaan.

Uudet, Pingviinin Spesiaalijäätelöiden sarjan vegaaniset vadelma‐ ja suklaapuikot on valmistettu suomalaisesta kaurajuomasta. Tämä herkku sopii täydellisesti vegaaniseen ruokavalioon. Tuotteet ovat luonnollisesti myös laktoosittomia ja gluteenittomia.

Pingviini tuo tänä keväänä jäätelöaltaisiin myös proteiinijäätelöpikarit suklaa‐toffeen ja pähkinäsuklaan makuisina. Aidosti hyvä maku tekee Pingviini-proteiinijäätelöstä varman valinnan herkullisena välipalana tai muuten vaan nautiskeluun.

Tuoteperheessä on saatavilla myös sokeroimaton toffee‐vaniljatuutti.