Frikadellit, italialaiset lihapyörykät
Maukkaassa tomaattiliemessä kypsennetyt lihapyörykät ovat meheviä. Frikadellit sopivat hyvin esimerkiksi pastan kanssa.
5 annosta30 - 60 min252 kcal / annos (260g)
Ainekset
5 annosta
- 1rs(400 g)Pirkka naudan jauhelihaa (17 %)
- 4tljauhelihamaustetta
- 1dlvettä
- 1kananmuna
Kastike
- 1iso (200 g)sipuli
- 1punainen paprika
- 1keltainen paprika
- 2valkosipulinkynttä
- 1tlk(500 g)Pirkka paseerattua tomaattia
- 1Knorr lihaliemikuutio
- 2tloreganoa
- ripausmustapippuria
- 1/2dlpersiljaa hienonnettuna
Lisäksi
Valmistus
30 - 60 min- Sekoita korppujauhot, jauhelihamauste ja vesi. Anna turvota hetken aikaa, lisää jauheliha ja muna. Sekoita taikina tasaiseksi ja muotoile siitä 20 tasakokoista pyörykkää.
- Kuori sipuli ja huuhtele paprikat, paloittele ne reiluiksi paloiksi. Kuumenna öljy paistokasarissa, lisää joukkoon sipuli- ja paprikapalat ja murskatut valkosipulinkynnet. Kääntele kasviksia öljyssä muutaman minuutin ajan.
- Lisää paseerattu tomaatti, liemikuutio murennettuna ja oregano. Anna kiehua pari minuuttia ja nostele lihapyörykät kastikkeeseen tasaisin välein. Kypsennä kannen alla hiljaa kiehuen noin 10 minuuttia.
- Mausta kastike vielä ripauksella mustapippuria ja ripottele päälle persiljasilppua. Tarjoa frikadellit keitetyn pastan tai perunoiden ja parmesaaniraasteen kanssa.
Katso video
Tiesitkö että...
*Annoshinnat on laskettu K-citymarket-ketjun hintatason mukaan 1/2016. Tuoretuotteiden hinnat vaihtelevat sesongeittain.Kategoriat
Pääraaka-aineet Teemat Erityisruokavaliot
Ravintosisältö per annos 260g100 g
- 252 kcal1 060 kJ
- Proteiinia 20 g
- Hiilihydraatteja12 g
- Rasvaa14 g
Lisätietoa reseptistä
Ravintoarvot ovat suuntaa-antavia. Valmistettaessa ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle kannattaa aina tarkistaa tuotteiden sopivuus pakkausmerkinnöistä.
Annoshinta on laskettu K-Citymarket-ketjun hintatason mukaan ja on suuntaa-antava. Etenkin sesonkituotteiden hinnat vaihtelevat vuodenajasta riippuen.
Kommentoi
Tosi hyvää, lapsetkin tykkää. Lisäksi oli papardelle pasta, joka sopii mielestäni erinomaisesti. Koristelin tuorella basilikkaalla.
Hyvää, joskin lisäsin kastikkeeseen basilikaa, joka sopi tähän erinomaisesti. Lisäksi Barillan spagettia.