Pastasalaatti
- Annosmäärä10 annosta
- Valmistusaika30 - 60 min
- Gluteeniton
- Kasvis (lakto-ovo)
Simppeli pastasalaatti on kätevä tarjottava tilanteeseen kuin tilanteeseen. Peston, tomaatin ja mozzarellan liitto on klassikko ihan syystä.
- Gluteeniton
- Kasvis (lakto-ovo)
Ainekset
10 annosta
1 ps (400 g) | tai |
4 l | vettä tai |
2 tl | suolaa tai |
1/2 prk (à 185 g) | tai |
2 rkl | sitruunanmehua tai |
2 rs (à 250 g) | tai |
1 prk (350 g/180 g) | tai |
1 ruukku | basilikaa tai |
2 ps (à 125 g) 2 ps (à 200 g/125 g) | mozzarellapalloja tai tai |
1 ps (65 g) | tai |
Valmistus
30 - 60 min
Keitä pastaa pakkauksen ohjeen mukaan suolatussa vedessä 13 minuuttia. Valuta ja anna jäähtyä hetki.
Mittaa pesto ja sitruunanmehu salaattikulhoon ja kääntele joukkoon pasta.
Huuhtele kirsikkatomaatit. Valuta oliivit. Hienonna basilika. Jos käytät isoja mozzarellapalloja, valuta ne ja leikkaa juustot kuutioiksi.
Kääntele kaikki salaatin ainekset sekaisin. Säilytä jääkaapissa tarjoiluun asti.
Voit tehdä salaatin valmiiksi jo edellisenä päivänä. Jätä silloin rucola ja basilika pois ja kääntele ne joukkoon vasta ennen tarjoilua. in.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Valikoima ja hinnat kaupasta
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Voisit pitää myös näistä
- 30 - 60 min4,8(28 arviota)
- yli 60 min4,6(23 arviota)
- alle 30 min3,4(7 arviota)
- 30 - 60 min3,9(105 arviota)
- 30 - 60 min
- 30 - 60 min
- 30 - 60 min3,8(4 arviota)
- 30 - 60 min
Arvostele resepti
ka. 4,0 (208 arviota)
- Nina10 kuukautta sittenKalorimääriä kaivataan!
- K-Kuluttajapalvelu10 kuukautta sittenNina, valitettavasti ravintosisältöjä ei ole tällä hetkellä saatavilla. Välitämme toiveesi reseptien tekijöille.
- Naminassu11 kuukautta sittenOn tosi hyvää! Annosmäärä riippuu siitä, onko muuta tarjottavaa. Jos tämä ”pääruoka” olen samaa mieltä että tulee 4-6 annosta
- Mix it1 vuosi sittenKiva ja helppo ohje! Sain itse kaksi annosta keittämällä 200g pastaa. Eli 400g vastaisi neljää annosta eikä kymmentä😄 Helppo myös mixata aineksilla omanlainen salaatti!
- Kelpo Hääppönen1 vuosi sittenOlisi kiva jos laittaisitte Kcal määrät ,se kun on tämän päivän juttuja
- K-Kuluttajapalvelu1 vuosi sittenKelpo Hääppönen, valitettavasti kaikille K-ruoan resepteille ei ole laskettu ravintoarvoja. Välitän toiveesi eteenpäin saada pastasalaatille ravintoarvot.