Pikamarinoitu uuniseiti
- Annosmäärä4–6 annosta
- Valmistusaika30 - 60 min
- Laktoositon
- Gluteeniton
- Maidoton
- Kananmunaton
Vartin marinointi ja uuniin. Kiireisen arjen kohtuuhintainen kalaruoka valmistuu näppärästi yhdessä vuoassa.
- Laktoositon
- Gluteeniton
- Maidoton
- Kananmunaton
Ainekset
4–6 annosta
1 pkt (4 kpl/400 g) | tai |
3/4 dl | tai |
4 rkl | sitruunanmehua tai |
2 rkl | tuoretta inkivääriä raastettuna tai |
2 rkl | tai |
(1/2 | tai |
500 g | tai |
3–4 rkl | Pirkka pinjan- tai auringonkukansiemeniä tai |
Ravintosisältö
Energia | 402 kJ / 98 kcal |
Rasva | 7 g |
Hiilihydraatit | 3 g |
Proteiini | 6 g |
Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
30 - 60 min
Sulata kala pakkauksen ohjeen mukaan. Pyyhi kalan pinta kuivaksi ja siirrä annospalat muovipussiin. Sekoita keskenään oliiviöljy, sitruunanmehu, inkivääri, valkosipuli ja halutessasi chili. Kumoa seos pussiin kalojen sekaan ja jätä maustumaan noin 15 minuutiksi.
Siirrä kalapalat marinadin kanssa uunivuokaan (20 x 26 cm). Lisää päälle tomaatit ja siemenet.
Paista uunin keskitasolla 175 asteessa noin 15 minuuttia kypsäksi.
Voit käyttää viimeistelyssä basilikan ja mintun tilalla myös lehtipersiljaa.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Valikoima ja hinnat kaupasta
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Voisit pitää myös näistä
- 30 - 60 min3,8(5 arviota)
- 30 - 60 min4,3(62 arviota)
- 30 - 60 min4,0(6 arviota)
- 30 - 60 min3,8(80 arviota)
- 30 - 60 min3,7(13 arviota)
- yli 60 min3,4(62 arviota)
- 30 - 60 min3,1(41 arviota)
- 30 - 60 min2,3(3 arviota)
Arvostele resepti
ka. 3,4 (19 arviota)
- Ööö3 vuotta sittenMeni kyllä enemmän kun vartti uunissa... ja ihan liikaa öljyä noin pienelle määrälle kalaa. Ja puoli kiloa tomaattia? Ei kyllä tuntunu olevan tossa videolla niin paljon
- Maistuva kalaresepti5 vuotta sittenTodella herkullinen ja helppo resepti! Kunhan kala on kunnolla sulanut ja kuivattu, ei vetisyydestä tietoakaan. Uunissa 15 min ei ihan riittänyt, muttei haitannut. Ja toimi mikrokin kautta seuraavana päivänä.
- Saisko välillä ihan oikeeta ruokaa, kiitos!5 vuotta sittenAivan uskomatonta sotkua taas kerran.. Tuo pikamarinoitu uuniseiti varsinkin! Onko näillä nykyajan kokeilla luulo, että kaapista varistetaan mitä vain kulhoon ja uuniin ja nam, hyvää tuli. Voisko saada Vappu Pimiän takaisin MTS:ään, hän sentään teki syötäväksi kelpaavia, ihan oikeita ruokia, usein vielä erittäin hyviä.
- Kaisa Tervahauta5 vuotta sittenSeurasimme reseptiä orjallisesti. Lopputulos vetinen ja mauton. Keksimällä keksitty ohje, 100% epäonnistuminen. Nyt skarppausta sinne K-keittiöön!
- Missä chili5 vuotta sittenOhjeesta taitaa puuttua se chili..?
- K-Kuluttajapalvelu5 vuotta sittenHei Missä chili! Resepti on testattu K-koekeittiössä ilman chiliä, mutta halutessaan marinadiin voi lisätä myös chilin, kuten videolla tehdään.