Näin voi todellakin tehdä
Päivitetty 23.5.2025Sitä saattaa helposti ajatella, että K-kauppoja johdetaan jostain pääkonttorilta käsin etäältä. Todellisuudessa jokainen K-kauppa on ihan omanlaisensa, oli sitten kysymyksessä K-Citymarket, K-Supermarket tai K-Market. Kauppias henkilökuntineen kehittää aina kauppaansa oman lähialueen asiakkaiden tarpeita ja toiveita kuunnellen.
Kauppiaslähtöisyys ja kauppojen omaleimaisuus ovat 1 200 K-kaupan ytimessä. Kauppiailla on vapaus kehittää kauppaansa ja välillä ratkaisut ja arjen oivallukset voivat olla varsin odottamattomia.
Ja tätähän täytyi ihan tutkia ulkopuolisen tahon toimesta: K-ryhmä pestasi tutkivan journalistin Jani Halmeen ja toimittaja Mervi Kallion tutkimaan, mitä kaikkea kauppiaat ovatkaan keksineet asiakkaiden arkea ilahduttamaan. Syntyi minisarja ”Näin voi todellakin tehdä!” jossa sukelletaan tutkimaan ihan omanlaisia K-kauppoja.
Hidas kassa
Näin voi todellakin tehdä! Aina ei tarvitse olla niin kiire. K-Citymarket Iso Omenan kauppias Toni Pokela kaupasta löytyy hidas kassa, jossa voi asioida kiireettä ja vaihtaa kuulumisia kassahenkilön kanssa. Tai ihan vaan rauhassa kaivella kolikoita tai muistella pin-koodia. Katso toimittaja Mervi Kallion johdolla, mistä on kyse
Maailman nopeinta lähiruokaa
Näin voi todellakin tehdä! Nyt on vauhdikasta menoa jopa formulatoimittaja Mervi Kallion mielestä. Katso, kuinka ripeästi tuoreet vihannekset saapuvat K-Supermarket Mustaan Pekkaan.
Ruokakauppa on kukkakauppa
Voiko ruokakauppa olla myös kukkakauppa? Kyllä voi, ainakin Erottaja K-Marketin kauppias Tom Färdin mielestä. Hyppää Meri Kallion mukaan kukkien ihanaan maailmaan. Näin voi todellakin tehdä.
Ruokaa vesibussilla
Näin voi todellakin tehdä. Ruokaostokset asiakaalle säässä kuin säässä vaikka vesibussilla? Vain kekseliäisyys on rajana kun asiakkaan toiveita täytetään. Hyppää merelliselle retkelle K-Market-kauppias Toni Penttalan ja toimittaja Mervi Kallion kanssa.
Asiakastoive se on yksikin toive
Näin voi todellakin tehdä! Lomamuisto Kreikan matkalta poiki erityisen asiakastoiveen Lohjan K-Marketin kauppias Vesa Lehtiselle. Lähde toimittaja Jani Halmeen matkaan katsomaan, millaisesta toiveesta oli kyse.
Tarjoushaukat
Näin voi todellakin tehdä! K-Citymarket Malmilla on tavattu harvinainen lintulaji nimeltään tarjoushaukat. Mistä oikein on kyse? Hyppää toimittaja Mervi Kallion matkaan selvittämään asiaa.
Vegaaniset ruokamessut ruokakaupassa
Näin voi todellakin tehdä! Postitalon K-Supermarketin vegaanisista ruokamessuista on tullut yksi alan suurimmista. Mistä kaikki tämä on saanut alkunsa ja kuka on idean takana? Hyppää toimittaja Mervi Kallion matkaan selvittämään asiaa.
Kauppa hyväntekijänä
Näin voi todellakin tehdä! K-Market Töölöntori tekee hyväntekeväisyyttä, joka yllättää monellakin tapaa. Katso alta video, jossa tutkiva journalisti Jani Halme lähtee selvittämään kauppiaalta, että mistä oikein on kyse.
