Täydelliset makuparit Paulig Café Sydneylle
Julkaistu 5.9.2018Vierähtikö viikonloppuaamu unihiekat silmissä sängyn pohjalla? Kutsu ystävät runsaalle ja rennolle All Day Breakfastille, jota saa onneksi nimensä mukaisesti nauttia pitkin päivää!
PAULIG CAFÉ SYDNEY & AVOKADOLEIPÄ
Café Sydneyn hedelmäinen maku on inspiroitunut australialaisesta elämäntyylistä, jonka rentoutta kuvaa aamiaisen nauttiminen kelloon katsomatta All Day Breakfast -hengessä. Vaaleapaahtoisen kahvin kanssa pöytä kruunataan jokaiselle Australian matkaajalle tutulla mehevän herkullisella avokadoleivällä. All Day Breakfastin tyyliin tämä makupari sopii hyvin myös lounaaksi, sillä se pitää nälän pitkään loitolla. Valitse pohjalle klassinen vaalea ciabatta tai gluteeniton siemenleipä, ja kokoa ainekset avokadon seuraksi makusi mukaan!
#
Avokadoleipä siemenleivästä
- gluteeniton siemenleipä
- kurkku
- tomaatti
- limemehu
- suola
- mustapippuri
- aurinkokuivattu tomaatti tuorejuusto
- avokado
- Sipaise kerros tuorejuustoa leiän päälle.
- Pilko avokadosta, kurkusta ja tomaatista pieniä paloja.
- Sekoita avokado, kurkku, tomaatti, limen mehu sekä ripaus suolaa ja mustapippuria, ja laita seos leivän päälle.
#
Vaalea avokadoleipä
- vaalea leipä (esim ciabatta)
- sipaisu floraa
- avokado
- kananmuna (paistettu, sunny side up)
- kurpitsansiemeniä
- auringonkukan verso
- Leikkaa leivästä paksu viipale, jonka päälle sipaiset floraa. Leikkaa avokadosta viipaleita ja asettele ne leivän päälle.
- Paista kananmuna pannulla: sipaise pannulle hiukan öljyä ja kuumenna. Riko kananmuna suoraan pannulle ja vähennä lämpöä. Anna munan kypsyä pannulla miedolla lämmöllä niin kauan, että valkuainen on hyytynyt. Mausta suolalla ja mustapippurilla. Nosta paistettu muna leivän päälle.
- Viimeistele kokonaisuus ripottelemalla leivän pinnalle kurpitsansiemeniä ja auringonkukan versoja.
PAULIG CAFÉ SYDNEY & SMOOTHIE BOWL
All Day Breakfastia saa luvan kanssa nauttia australialaisen rentoon tyyliin pitkin päivää. Letkeän aamiaistunnelman takaa vaaleapaahtoinen ja miellyttävän hapokas Café Sydney, jonka kanssa pöytään katetaan ihanan värikkäitä smoothie bowleja.
#
Kookos-mango-banaani smoothie bowl
- 2 dl kookoskermaa
- 1 banaani
- 1 mango
- limen mehua
- soijaproteiinia
Pinnalle: vaaleita chiasiemeniä, anans-chia-manteli-granola
- Viipaloi banaani ja mango, ja laita ne pakastimeen kohmettumaan noin tunniksi (älä anna kuitenkaan jäätyä).
- Laita kaikki ainekset tehosekoittimeen tai monitoimikoneeseen ja sekoita tasaiseksi. Nauti heti.
#
Mansikka-vadelma-banaani smoothie bowl
- 1,5 dl mansikkaa (tai kotimainen pakastemansikka)
- 1,5 dl vadelmaa (tai kotimainen pakastevadelma)
- 1 banaani
- cashewpähkinöitä
- 2 dl bulgarialainen jogurtti
Pinnalle: mansikka-kookos-granola
- Viipaloi banaani ja laita mansikoiden ja vadelmien kanssa pakastimeen kohmettumaan noin tunniksi (älä anna kuitenkaan jäätyä).
- Laita kaikki ainekset tehosekoittimeen tai monitoimikoneeseen ja sekoita tasaiseksi. Nauti heti.