Joulun Pirkka- ja Pirkka Parhaat -tuotteet
Päivitetty 15.11.2023Pirkka- ja Pirkka Parhaat -sarjoista löydät mahtavan valikoiman suussasulavia herkkuja jouluun.
Löydä suosikkisi jouluun
Kokeile Pirkka- ja Pirkka parhaat -merkkien herkullista valikoimaa joulun hetkiin. Laajasta valikoimasta löydät tarjottavaa moneen tilanteeseen - rennosta välipäivien vietosta aattoillan juhlapöytään.
Pirkan palkitut laatikot
Pirkan valikoimasta löydät lämmitystä vaille valmiit perinteiset joululaatikot. Pirkan joululaatikot ovat valmistettu laadukkaista raaka-aineista ja ne saavat makua aidosta voista ja pehmeyttä ruokakermasta. Tuotteilla on Hyvää Suomesta -merkki.
Pirkka lanttulaatikko voitti 2022 Helsingin Sanomien makutestin. Tuotetta kommentoitiin oheisesti:
"Testin voittajaa ei tarvinnut pitkään haarukoida. Yksimielisesti viiden tähden arvoiseksi arvioitu Pirkka Lanttulaatikko kirvoitti makuraadilta ylistystä paahteisen lantun ja voin maun herkullisesta yhdistelmästä. Raadin suosikissa oli erinomainen makeuden, suolaisuuden ja rasvaisuuden tasapaino. Juhlavan oloinen tuote sopii oivasti joulupöytään."
Makutestissä lanttulaatikoita arvioivat ruokatoimittajat Helsingin Sanomien ruokatoimituksesta. Testissä oli mukana yhdeksän kauppojen hyllyiltä löytyvää lanttulaatikkoa.
Glögit
Pirkka- ja Pirkka Parhaat -valikoimasta löydät kattavan valikoiman glögejä joulun hetkiin!
Pirkka glögin makean mausteinen maku syntyy mustaherukasta, omenasta, rypälemehusta ja joulun mausteisista aromeista. Lämmitettynä kauniin punainen ja herkullisen tuoksuva juoma tuo joulun kaikille aisteille. Pirkka vaalean glögin makean lempeä maku on peräisin omenasta, vaaleasta rypälemehusta ja joulun mausteisista aromeista.
Täyteläisessä Pirkka Parhaat luomuglögissä maistuvat perinteiset jouluiset mausteet neilikka, kaneli ja kardemumma. Vaalea luomuglögi on omenatäysmehupohjainen kuusenkerkällä ja jouluisilla mausteilla maustettu täyteläinen juhlajuoma.
Täyteläisessä punaviini- ja mustaherukkapohjaisessa luomuglögissä maistuvat perinteiset jouluiset mausteet kuten inkivääri, neilikka, kaneli ja kardemumma. Glögin alkoholipitoisuus on 5 %.
Hillot
Täyteläiset hillot täydentävät niin suolaisia kuin makeitakin makuelämyksiä. Viikunahillo sopii juustotarjottimelle, erityisesti sinihome-, vuohen- ja briejuuston kanssa. Tätä hilloa kannattaa kokeilla myös paahtoleiville, lettujen ja jäätelön kanssa tai leivonnaisten täytteeksi.
Hienoarominen kirsikkahillo sopii aamiaiselle, leivontaan, jälkiruokiin sekä juustojen kanssa tarjottavaksi. Se on erityisen hyvä makupari suklaan kanssa leivonnassa ja jälkiruoissa. Runsaan makuinen mansikkahillo sopii täydellisesti jälkiruokiin, leivontaan, aamupalalle ja välipaloihin.
Pirkka Parhaat juustohillot sisältävät aromikkaat greippi-, inkivääri- ja viikunahillot. Juustohillot muodostavat herkullisia makuyhdistelmiä täyteläisten juustojen kanssa. Tarjoa makean sitruksisen greippihillon kanssa Port Salut- juustoa tai muuta voimakasta kermajuustoa. Raikas ja voimakas inkiväärihillo soveltuu aromikkaalle vanhalle goudalle. Kokeile makean pehmeää viikunahilloa esimerkiksi vahvan sinihomejuuston kanssa.
Juustot
Pirkka Parhaat sinihomejuusto on kermainen ja täyteläinen perinteisellä reseptillä Baijerin Alpeilla valmistettu juusto. Se sopii sellaisenaan leivän tai keksien kanssa, juustotarjottimelle ja ruoanlaittoon. Pirkka Parhaat punahomejuusto on pehmeä ja mieto punahomepintainen juusto. Ikääntyessään juusto saa voimakkaamman maun ja muuttuu hieman valuvaksi. Tämä juusto sopii mainiosti juustotarjottimelle ja sitä kannattaa kokeilla lämmitettynä perunoiden kanssa.
Pirkka vuohenjuusto on pinnalta kypsytetty juusto, jonka pinta on nukkainen ja sisältä löytyy hieman mureva sisus. Se sopii hyvin sekä herkutteluun että ruoanlaittoon.
Ihana Pirkka juustolajitelma sisältää brie- ja vuohenjuustoa, emmentalia, sinihomejuustoa sekä cheddaria. Lajitelmasta riittää 1-2 herkuttelijalle.
Keksit juustoille
Pirkka Parhaat keksilajitelma juustoille on kuuden erilaisen keksin valikoima. Se sopii erityisesti tarjottavaksi juustojen, hillon ja tuoreiden hedelmien seuraksi. Pirkka Parhaat orange ginger thins -keksit ovat ihanan ohuita voilla leivottuja mantelikeksejä, joissa maistuvat raikkaasti appelsiini ja inkivääri. Sopivat kahvipöytään tai herkutteluhetkeen ihan sellaisenaan. Kokeile myös hillojen, jäätelön ja makeiden tuorejuustojen kanssa sekä jälkiruokien ja leivonnaisten koristeluun.
Pirkka suolakeksit sopivat nautittavaksi sellaisenaan ja tarjottavaksi juustotarjottimella erilaisten juustojen tai hedelmien kanssa. Klassiset aidot italialaiset cantuccinit ovat napakan rapeita ja aromikkaita mantelikorppuja, joita on perinteisesti nautittu jälkiruokaviiniin kastettuina. Sopivat myös kahvipöytään tai herkutteluhetkeen ihan sellaisenaan.
Joulukukat
Ihana jouluruusu, räväkkä joulutähti vai valloittava kukkakimppu joulupöytään? Pirkka- ja Pirkka Parhaat -kukat tarjoavat vaihtoehdon moneen makuun.