Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
5–15 min
Valmista ensin pinnalle tuleva kiisseli. Mittaa marjat, 1/2 dl glögitiivistettä ja sokeri kattilaan. Kuumenna kiehuvaksi. Siirrä kattila liedeltä. Sekoita 1/2 dl glögitiivistettä ja perunajauhot keskenään. Kaada suurus ohuena nauhana marjojen joukkoon. Kuumenna vielä sekoittaen, kunnes kiisseli sakenee. Kiisselistä on tarkoitus tulla hyvin sakeaa. Nosta kattila jäähtymään esimerkiksi kylmään vesialtaaseen.
Hienonna keksit monitoimikoneessa. Lisää sulatettu rasva ja sekoita tasaiseksi. Painele seos tiiviisti piirakkavuoan (halkaisija 26 cm) pohjalle (ei reunoille). Nosta vuoka jääkaappiin.
Vaahdota kerma. Sekoita kerma ja luumurahkat keskenään. Levitä seos keksipohjan päälle. Lusikoi sakea, haalea kiisseli rahkakerroksen pinnalle ja levitä tasaiseksi kerrokseksi. Anna tortun tekeytyä jääkaapissa noin 1/2 tuntia ennen tarjoamista. Tarjoa glögin tai kahvin kanssa.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Tästä on tullut ihan ehdoton suosikki. Maistuu vähän juustokakulta, mutta on vähän kevyempi ja raikkaampi. Ihan mielettömän hyvää. Nimim. tein vieraille ja söin itse puolet.