Raparperi-mansikkahilloke muurinpohjaletuille
Muurinpohjalettujen kanssa maistuu tähtianiksella maustettu mansikka-raparperihilloke.
- 10 annosta
- alle 15 min
- 45 kcal / annos (55g)
Ainekset
10 annosta
- 250gtuoretta raparperia
- 1dlvettä
- 1dlhillo-marmeladisokeria
- 2tähtianista
- 250gPirkka tuoreita mansikoita viipaleina
Valmistus
alle 15 min- Leikkaa raparperinvarret 1-2 sentin paloiksi pieneen kasariin. Lisää päälle vesi, sokeri ja tähtianikset.
- Kuumenna kiehuvaksi ja keitä 5-10 minuuttia, kunnes raparperi on soseutunut. Anna hillokkeen jäähtyä kokonaan.
- Poista mansikoista kannat ja leikkaa marjat viipaleiksi. Sekoita viipaleet hillokkeen joukkoon.
- Tarjoa muurinpohjalettujen täytteenä kermavaahdon kanssa.
Tiesitkö että...
Vinkki! Jätä tähtianikset pois halutessasi ja mausta hilloke ripauksella kanelia, inkivääriä tai kardemummaa. Kokeile myös kakuntäytteeksi.Kategoriat
Leivonta ja jälkiruoat Sesongit Erityisruokavaliot
Ravintosisältö per annos 55g100 g
- 45 kcal188 kJ
- Proteiinia 0 g
- Hiilihydraatteja10 g
- Rasvaa0 g
Lisätietoa reseptistä
Ravintoarvot ovat suuntaa-antavia. Valmistettaessa ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle kannattaa aina tarkistaa tuotteiden sopivuus pakkausmerkinnöistä.
Annoshinta on laskettu K-Citymarket-ketjun hintatason mukaan ja on suuntaa-antava. Etenkin sesonkituotteiden hinnat vaihtelevat vuodenajasta riippuen.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteilla
Oletko verkkokauppaostoksilla? Valitsethan ensin kaupan, josta haluat tilauksesi tehdä.Valikoima ja hinnat kaupasta
Kommentoi