Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
30–60 min
Pese omenat ja poista siemenkodat omenaporalla. Asettele omenat uunivuokaan. Täytä omenoiden kolot rusinoilla, valuta päälle siirappia ja ripottele pinnalle kanelia. Kaada vesi vuoan pohjalle.
Kypsennä omenoita 225 asteessa, kunnes omenat ovat pehmeitä. Pieniä ja pehmeitä omenoita noin 20 minuuttia, isoja ja kovahkoja 30–40 minuuttia. Valele omenia 1–2 kertaa paistamisen aikana vuokaan valuneella siirappiliemellä.
Vatkaa vaniljakastike löysäksi vaahdoksi ja sekoita joukkoon karamellirouhe. Säilytä kastike jääkaapissa tarjoiluhetkeen asti.
Vinkki! Voit täyttää uuniomenoiden kolot myös mantelirouheella tai kookoshiutaleilla.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.