Itse tehty ketsuppi
- Annosmäärä1 annos
- Valmistusaikayli 60 min
- Laktoositon
- Gluteeniton
- Vegaaninen
- Kasvis (lakto-ovo)
- Maidoton
- Kananmunaton
Säilö kesän tomaatit talteen itse tehtyyn ketsuppiin. Ketsuppi maistuu niin hampurilaisten, hotdogien kuin erilaisten pastaruokienkin kanssa.
- Laktoositon
- Gluteeniton
- Vegaaninen
- Kasvis (lakto-ovo)
- Maidoton
- Kananmunaton
Ainekset
1 annos
- 1 kg kypsiä tomaatteja
- 1 (250 g) iso punainen paprika
- 1 (160 g) iso sipuli
- 2 valkosipulinkynttä
- 1 dl fariinisokeria
- 1 dl omenaviinietikkaa
- 1 1/2 tl suolaa
- n. 1/4 tl jauhettua neilikkaa
- 1/2 tl Pirkka kanelia
- ripaus mustapippuria
Ravintosisältö
- Energia179 kJ / 43 kcal
- Rasva0,3 g
- josta tyydyttynyttä0 g
- Hiilihydraatit8,1 g
- josta sokereita7,8 g
- Proteiini0,7 g
- Suola0,7 g
Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
yli 60 min
- Kalttaa tomaatit eli kasta ne kiehuvan kuumaan veteen ja kuori ne. Kuutioi tomaatit. Poista paprikan kanta ja kuutioi paprika. Kuori ja hienonna sipulit ja valkosipulinkynnet.
- Sekoita kattilassa fariinisokeri, omenaviinietikka ja suola. Kuumenna seos kiehuvaksi. Lisää kasvikset kattilaan ja keitä ilman kantta noin 30 minuuttia.
- Soseuta seos sauvasekoittimella ja lisää mausteet. Maista ja lisää halutessasi mausteita. Keitä vielä noin 30 minuuttia, kunnes ketsuppi on sopivan sakeaa.
- Jaa hyvin pestyihin ja kuumennettuihin lasitölkkeihin. Sulje tölkit hyvin ja anna jäähtyä. Säilytä ketsuppi jääkaapissa. Valmista ketsuppia tulee noin 1 litra.
Vinkki! Voit tehdä ketsupista tulisemman lisäämällä siihen keittämisen loppuvaiheessa yhden hienonnetun miedon chilin.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Valikoima ja hinnat kaupasta
Voisit pitää myös näistä
- yli 60 min4,3(28 arviota)
- yli 60 min3,7(55 arviota)
- yli 60 min4,5(2 arviota)
- yli 60 min
- Videoalle 15 min3,8(131 arviota)
- yli 60 min4,3(6 arviota)
- yli 60 min4,6(129 arviota)
- yli 60 min5,0(3 arviota)
Arvostele resepti
ka. 4,2 (55 arviota)
- Kepuli8 kuukautta sittenMaku oli erinomainen. Mutta voiko tätä pakastaa?
- Jaana10 kuukautta sittenTodella maukasta. Lisäsin yhden miedon chilin.
- O-P1 vuosi sittenTein ja teen toistekin. Lisäsin yhden chilipalkon. Tuli todella hyvää.
- Ruusu-Liisa1 vuosi sittenTosi hyvää ja käy niin moneen ruokaan.
- Kaisu1 vuosi sittenJopa 8-vuotias sanoi, että paljon parempaa kuin kaupan ketsuppi
- Teija2 vuotta sittenIhanaa ketsuppia tuli vaikka jätin sokerin tykkänään pois. Tosi hyvä resepti!
- Forthborn4 vuotta sittenKai hieman jäähtyneeseen ketsuppiin voi lisätä Atamonia ohjeensa mukaan. Se on bentsoehappoa (+sen natriumsuolaa), jota on luontaisesti useissa marjoissa. Ketsuppia käyttäessä ei varmaan saa liikaa natriumsuolaa (yli 5mg/kg/vrk), ellei käytä sitä hulvattomasti
- Bb5 vuotta sittenJouduin keittämään huomattavasti kauemmin kuin 2x30min, mutta älyttömän hyvää tuli
- Kati8 vuotta sittenKiitos nopeasta vastauksesta. Laitetaanpa tiiviit upouudet lasipurnukat myös maanantain ostoslistaan ;-)
- K-Kuluttajapalvelu8 vuotta sittenKati, jos käyttää puhtaita ja kuumentamalla steriloituja purkkeja, niin ketsuppi säilyy ainakin useita viikkoja, jopa kuukausia.
- Kati8 vuotta sittenKuinka kauan tämä itsetehty ketsuppi säilyy?