Nachot ja paahdettu tomaattisalsa
Teet helposti itse tehdyt nachot valmiista tortilloista. Uutta makua perinteiseen salsaan saat paahtamalla kasvikset uunissa tai valurautapannulla.
4 annosta30 - 60 min210 kcal / annos (165g)
Ainekset
4 annosta
Nachot
- 1pkt(á 8 kpl/320 g)Pirkka vehnätortilloja
- rypsiöljyä
- suolaa
Paahdettu tomaattisalsa
- 4(450 g)tomaattia
- 1-2punaista tai vihreää chiliä
- 2valkosipulinkynttä kuorineen
- 1(40 g)salottisipuli
- 1/2ruukkukorianteria
- 1rkllimetin mehua
- 1/4tlsormisuolaa
Valmistus
30 - 60 min- Leikkaa tortillat kahdeksaan lohkoon ja levitä ne leivinpaperin päälle tasaiseksi kerrokseksi. Voitele lohkot kevyesti öljyllä ja ripottele pinnalle suolaa.
- Paahda tortillapaloja uunissa 180 asteessa ensin 6 minuuttia, käännä palat ja jatka paahtamista vielä 4-5 minuuttia, kunnes tortillat ovat saaneet hieman väriä. Anna jäähtyä ja ripottele halutessasi päälle vielä suolaa.
- Valmista salsa. Paahda tomaatit, chili ja valkosipulinkynnet 200 asteessa noin 20 minuuttia. Valkosipuli kypsyy nopeammin, joten sen voit poistaa aiemmin.
- Hienonna salottisipuli ja korianteri. Poista paahdetusta chilistä kanta ja halutessasi siemenet. Kuori valkosipulin kynnet. Soseuta tomaatit, chili ja valkosipuli sauvasekoittimella tai monitoimikoneessa rouheaksi kastikkeeksi. Sekoita joukkoon sipuli, korianteri sekä limetinmehu. Mausta suolalla ja tarjoa nachojen kanssa.
Tiesitkö että...
Parhaat nachot syntyvät hieman kuivahtaneista tortilloista, joten jätä tortillapakkaus yön ajaksi auki. Voit halutessasi myös uppopaistaa tortillat.Kategoriat
Sesongit Pääraaka-aineet Erityisruokavaliot
Ravintosisältö per annos 165g100 g
- 210 kcal895 kJ
- Proteiinia 8 g
- Hiilihydraatteja35 g
- Rasvaa5 g
Lisätietoa reseptistä
Ravintoarvot ovat suuntaa-antavia. Valmistettaessa ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle kannattaa aina tarkistaa tuotteiden sopivuus pakkausmerkinnöistä.
Annoshinta on laskettu K-Citymarket-ketjun hintatason mukaan ja on suuntaa-antava. Etenkin sesonkituotteiden hinnat vaihtelevat vuodenajasta riippuen.
Kommentoi