Hyppää sisältöön
Aioli eli valkosipulimajoneesiTestattu K-Ruoka koekeittiössä

Aioli eli valkosipulimajoneesi

  • Annosmäärä4 annosta
  • Valmistusaikaalle 30 min
  • Laktoositon
  • Gluteeniton
  • Kasvis (lakto-ovo)
  • Maidoton
Helppo aioli eli valkosipulimajoneesi valmistuu hetkessä sauvasekoittimella. Aioli on täydellinen dippi ranskalaisille tai lisäke lihalle ja kalalle.
  • Laktoositon
  • Gluteeniton
  • Kasvis (lakto-ovo)
  • Maidoton

Ainekset

4 annosta
  • 1 kananmuna
  • 2 tl valkoviinietikkaa
  • 1 tl Pirkka Dijon-sinappia
  • 1/4 tl suolaa
  • 2 1/2 dl öljyä
  • 2–3 valkosipulinkynttä

Ravintosisältö

  • Energia
    2 793 kJ / 667 kcal
  • Rasva
    73,9 g
  • josta tyydyttynyttä
    4,6 g
  • Hiilihydraatit
    0,6 g
  • josta sokereita
    0,1 g
  • Proteiini
    2,5 g
  • Suola
    0,7 g
Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia

Valmistus

alle 30 min
  1. Riko huoneenlämpöinen kananmuna kapean ja korkean kulhon pohjalle. Lisää etikka, sinappi ja suola sekä viimeiseksi huoneenlämpöinen öljy.
  2. Paina sauvasekoittimen terä kulhon pohjaan ja käynnistä laite. Kun majoneesi alkaa muodostua, nosta terää hiljalleen kohti pintaa, kunnes öljy on sekoittunut tasaisesti.
  3. Hienonna kuoritut valkosipulinkynnet ja sekoita lusikalla majoneesin joukkoon. Anna majoneesin tekeytyä hetki jääkaapissa.
Majoneesi säilyy jääkaapissa 3–4 päivää.

Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla

Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.

Valikoima ja hinnat kaupasta
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.

Voisit pitää myös näistä

Arvostele resepti

ka. 3,2 (24 arviota)