Helppo butter chicken
- Annosmäärä4 annosta
- Valmistusaikaalle 30 min
- Gluteeniton
- Kananmunaton
Nopea ja vaivaton butter chicken syntyy Pirkan valmiista pata-aineksesta.
- Gluteeniton
- Kananmunaton
Ainekset
4 annosta
1 pkt (400 g) | tai |
25 g | voita tai |
4 dl | vettä tai |
1/2 tlk (à 500 g) | tai |
1 ps (170 g) | tai |
2 dl | tai |
1 prk (200 g) | tai |
tuoretta korianteria tai |
Ravintosisältö
Energia | 576 kJ / 138 kcal |
Rasva | 8 g |
josta tyydyttynyttä | 5 g |
Hiilihydraatit | 9 g |
josta sokereita | 2,4 g |
Proteiini | 7 g |
Suola | 0,5 g |
Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
alle 30 min
Ota kanan fileesuikaleet huoneenlämpöön 30 minuuttia ennen paistamista.
Ruskista fileepaloja voissa. Lisää vesi, paseerattu tomaatti ja pata-ainekset.
Keitä 10 minuuttia hiljalleen välillä sekoittaen. Lisää kerma keittämisen loppuvaiheessa. Nosta pata liedeltä ja anna vetäytyä 5-10 minuuttia kannen alla.
Tarjoa turkkilaisen jogurtin ja tuoreen korianterin kanssa.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Valikoima ja hinnat kaupasta
- Pirkka suomalainen kanan fileesuikale maustamaton 400gHinta 3,89/kpl9,73/kg
- Valio Eila voi 200g laktoositon vähäsuolainenHinta 2,95/kpl14,75/kg
- Pirkka paseerattu tomaatti 500 gHinta 0,75/kpl1,50/kg
- Pirkka Butter Chicken pata-aines 170gHinta 2,19/kpl12,88/kg
- Pirkka suomalainen kuohukerma 2dlHinta 1,15/kpl5,75/l
- Pirkka turkkilainen jogurtti 200g laktoositonHinta 1,45/kpl7,25/kg
- Järvikylä Korianteri rasia 20gHinta 2,69/kpl134,50/kg
- Juustoportti Kirnuvoi 200gHinta 2,99/kpl14,95/kg
- Valio voi 200 g normaalisuolainenHinta 2,59/kpl12,95/kg
- Pirkka paseerattu tomaatti - Chili 390gHinta 1,39/kpl3,56/kg
- Pirkka paseerattu tomaatti - yrtti 390gHinta 1,39/kpl3,56/kg
- Plussa-etuArla Lempi kuohukerma 2dl luomuPlussa-kortillaEtuhinta 3,00/2 kpl7,50/lIlman Plussa-korttia 1,59/kpl (7,95/l)
- Valio Keittiön kuohukerma 2dlHinta 1,59/kpl7,95/l
- Arla Lempi turkkilainen 10% jogurtti 150g laktoositonHinta 0,99/kpl6,60/kg
- Valio Hyvä suomalainen Arki turkkilainen jogurtti 400g laktoositonHinta 1,85/kpl4,63/kg
- Järvikylä korianteri rkk FIHinta 1,99/kpl
Voisit pitää myös näistä
- 30 - 60 min3,2(58 arviota)
- alle 15 min3,9(36 arviota)
- alle 30 min3,3(36 arviota)
- alle 15 min4,4(24 arviota)
- alle 15 min3,9(19 arviota)
- 30 - 60 min4,5(492 arviota)
- alle 30 min4,0(31 arviota)
- 30 - 60 min4,1(1 597 arviota)
Arvostele resepti
ka. 3,6 (370 arviota)
- Juha16 päivää sittenTodella hyvää. Kermaista ja pehmeän tulista. Teen tätä usein kaksinkertaisen annoksen. Jogurtin lisäksi ripottelen päälle paahdettuja cashew pähkinöitä. Lisäksi naan leipää.
- Arde6819 päivää sittenHyvä resepti! Haudutin pitkään ja hyvää chiliä potkuksi.
- Namskis1 kuukausi sittenTosi hyvä arkiresepti!! Ihana potku
- Kribs3 kuukautta sittenTällä reseptillä Butter Chickeniä useasti tehneenä, täysi 10. Meillä tosin jätetään korianteri pois. Ei ole tulista ollut meidän perheen makuun ollenkaan tai vetistä. Luottoruoka arjessa, helppo ja nopea. Tekeytyy siinä sivussa samalla kun tekee jotain muuta 😊
- Pete3 kuukautta sittenTodella hyvä ohje. Sopivan mausteinen ja lämmittävä pataruoka. Vartin seistessään paksuuntui sopivasti. Koostumus oli hyvä hieman löysänä.
- Niklas4 kuukautta sittenKäytin 3dl vettä ja haudutin ainakin 20min jotta ei olisi niin vetistiä. Huomioikaa että paseerattua tomaattia käytetään vain 1/2 tlk 250g. Ei ollut yhtään liian tulista niinkuin monet antavat ymmärtää..
- Krisu4 kuukautta sittenPieni tulinen vivahde, joka ei butter chickeniin kuulu. Keitin kylkeen lisäkeriisiä, sen kanssa meni alas oikein hyvin.
- Eee5 kuukautta sittenKermaa tässä ohjeessa kehotetaan lisäämään 2 dl, kun taas tuo pata-ainespussin oma valmistusohje neuvoo 0,5 dl. Erittäin vetistä tuli kun laittoi 2 dl. Muuten ok.
- Huhhuh5 kuukautta sittenOlipas tulista ...muuten varmaan olisin pitänyt enemmän jos olisi hiukan miedompaa
- Kaikkea kokeillaan6 kuukautta sittenRavintolassa butter chicken on aina varma, pehmeä ja maukas. Mutta tämä: tulinen ja polttava. Ei auttanut jogurtti, leipä eikä meloni. En tiedä, osuiko meille normaalia tulisempi pussi. Ruoka meni roskiin.
- mahu7 kuukautta sittenHyvää ja helppoa
- Elmeri7 kuukautta sittenTosi hyvä resepti! Olen kokeillut muitakin butter chicken -reseptejä ja tämä on ollut paras.
- Hulahula9 kuukautta sittenMakua piisasi, mukavan helppo tehdä. Turkkilainen jugurtti sopi mainiosti.
- Mummo -659 kuukautta sittenOli kyllä tulista, mutta onneksi turkkilainen jugurtti vähän helpotti asiaa.
- Kotkot9 kuukautta sittenHelppo tehdä ja keittoaikaa pidentämällä ruoka onnistui hyvin. Tulisuudesta lisäisin maininnan reseptiin, koska butter chicken ei tietääkseni yleensä ole näin vahvan makuista.
- Gloria9 kuukautta sittenTodella tulista. Korvasin lihan mifulla. Lisäksi oli tosi vetistä. Ei jatkoon. Tätä ei lapset syö
- J9 kuukautta sittenNyt nyt on herkkua nopeasti ja helposti!
- Herkkävatsainen10 kuukautta sittenTuli tosi hyvää ruokaa. Chiliä olis saanut olla minulle hieman vähemmän.
- Yrtsi1 vuosi sittenKalliiksi tulee, kun täytyy hankkia ruokakaappiin useita valmistuotteita, jotta saisi tehtyä yksinkertaista ruokaa. Eikö esim. tässä reseptissä voisi antaa chilikastikkeen ohjeen?
- Markus1 vuosi sittenButter chicken on helppoa tehdä ihan alusta asti itsekkin, ilman valmiskastikkeita.
- Laktoosivammainen1 vuosi sittenReseptissä ehdotetaan laktoositonta kermaa, mutta currykastike ei ole laktoositon niin eipä tämä laktoosiperheille sovikaan :)
- Mamma2 vuotta sittenLapsi ei tykkää kanasta niin korvasin kanan paneer juustolla. Tuli paremman makuista ja kelpasi lapsellekin!!
- Mummeli2 vuotta sittenHyvä, helppo, nopea ruoka. Kaikki syövät mielellään.
- Mikron pesu2 vuotta sittenHyvää ja helppoa. Jäähtynyt kastike kannattaa tosin lämmittää uudestaan pannulla eikä mikrossa, muuten se on pitkin mikron seiniä.
- Mihkis3 vuotta sittenEhkä surkein valmiskastike mitä hetkeen maistanu. Ei mitään tekemistä kyllä butter chickenin kanssa tällä tuotteella. Ei jatkoon.
- Herkkusuu3 vuotta sittenHerkullinen, helppo, autenttinen.