Kanaa tikka masala
- Annosmäärä4 annosta
- Valmistusaika30 - 60 min
- Gluteeniton
- Kananmunaton
Intialaisten ravintoloiden suosikki, tikka masala, onnistuu myös kotona. Lempeän mausteinen kanakastike maistuu koko perheelle.
- Gluteeniton
- Kananmunaton
Ainekset
4 annosta
1 rs (340 g) | tai |
Mausteseos | |
---|---|
2 tl | inkivääriä raastettuna tai |
3 | valkosipulinkynttä raastettuna tai |
2 tl | kurkumaa tai |
2 tl | tai |
2 tl | tai |
1 tl | jauhettua korianteria tai |
1 tl | garam masala -mausteseosta tai |
1 tl | suolaa tai |
1 1/2 dl | tai |
Kastike | |
1 (100 g) | sipuli tai |
2 rkl | voita tai kirkastettua voita tai |
2 rkl | tai |
1 tlk (400 g) | tai |
2 1/2 dl | tai |
1 ruukku | korianteria hienonnettuna tai |
Ravintosisältö
Energia | 446 kJ / 107 kcal |
Rasva | 6 g |
Hiilihydraatit | 4 g |
Proteiini | 8 g |
Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
30 - 60 min
Sekoita mausteseoksen ainekset keskenään ja sekoita puolet seoksesta jogurtin joukkoon. Kääntele broilerit jogurtissa ja anna maustua noin puoli tuntia huoneenlämmössä.
Suikaloi kuorittu sipuli. Kuullota sipulia voissa yhdessä tomaattisoseen kanssa noin 5 minuuttia. Lisää loput mausteseoksesta ja jatka paistamista vielä muutama minuutti.
Kumoa kasariin kuoritut tomaatit liemineen, painele ne lastalla rikki ja kuumenna kiehuvaksi. Peitä kannella ja anna hautua.
Kuumenna uunin grillivastukset 250 asteeseen. Peitä uunipelti foliolla ja nosta siihen broilerit. Paista uunin ylätasolla, kunnes broilerit ovat saaneet väriä, noin 10 minuuttia. Jäähdytä hetki ja paloittele broilerit. Lisää ne yhdessä jogurtin kanssa kastikkeen joukkoon.
Hienonna päälle lopuksi korianteria ja tarjoa kastike riisin kanssa.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Valikoima ja hinnat kaupasta
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Voisit pitää myös näistä
- yli 60 min4,0(46 arviota)
- 30 - 60 min3,3(51 arviota)
- 30 - 60 min4,1(1 197 arviota)
- yli 60 min4,1(42 arviota)
- yli 60 min4,7(35 arviota)
- alle 30 min3,7(140 arviota)
- yli 60 min4,0(49 arviota)
- 30 - 60 min3,8(9 arviota)
Arvostele resepti
ka. 4,6 (423 arviota)
- EH3 kuukautta sittenVarmaan hyvää
- Yritän kyllä5 kuukautta sittenOli varmasti hyvä, mutta näköjään ei Intian maut iskeneet meidän perheen suomalaisiin perusmakuihin tottuneisiin aisteihin :(
- Johanna6 kuukautta sittenOli tosi hyvää. Marinoin kanaa n.1-1,5h, muuten tein ohjeen mukaan
- Kolmonen10 kuukautta sittenOli todella hyvän makuinen chicken tikka masala! Laitoin kanafileet marinoitumaan 6h aiemmin ja lisäsin muiden mausteiden lisäksi chili jauhetta.
- K-Kuluttajapalvelu10 kuukautta sittenMiltsu, ohjeeseen käytetään turkkilaista jogurttia tuomaan täyteläisyyttä ja kermaisuutta.
- Miltsu10 kuukautta sittenTarviiko lisätä kermaa? Kiitos
- Biiu11 kuukautta sittenTällä reseptillä teen aina tikka masalaa. Hyvä ellei paras!
- Väsynyt äiti1 vuosi sittenHyvä resepti! Kiitos!
- Kyösti R.2 vuotta sittenHyvää oli!
- No aim no brain shotgun main2 vuotta sittenTässä ns. Tikkamasalassa oli kyllä aika vähän sapuskaa maksoinko 4e vihellyksestä? ei ollu mammonaa.
- Helge2 vuotta sittenKommentoijat, jotka väittävät että tällä reseptillä ei maistu muuta kuin tomaatilta tai on mauton, ovat kyllä itse mokanneet jossain kohtaa. Todella hyvä resepti! Helppo ja todellakin maistuva! :)
- Juha2 vuotta sittenTosi hyvä resepti, muutamalla muutoksella. Ensinnäkin, kanat kannattaa laittaa marinoitumaan jääkaappiin edellisenä iltana tai ainakin pari tuntia ennen kuin ne paistaa. Lisäksi tomaattikastiketta kannattaa haudutella 1-2 tuntia ennen kuin ne kanat laittaa sinne. Chilillä saa myös vähän purevuutta. Tikka masala ei ilmeisesti ole intialainen resepti, vaan se tulee Ison Britannian alueelta, jossa tuota chicken tikka reseptiä tuunailtiin paikallisten makuun sopivammaksi. Jos intialaisia makuja haluaa, niin varmaan on jotain autenttisempaakin. Itse kyllä tykkään tästä tosi paljon ja hyvä starttiresepti, kunhan sitä vähän parantelee. Siihen vielä naan-leipää kylkeen.
- Pettynyt2 vuotta sittenTodella mauton. Ei maistu muulta kun tomaatilta. Hävettää edes ajatella että kutsuvat tätä reseptiä intialaiseksi tikka masalaksi.
- K-Kuluttajapalvelu2 vuotta sittenPettynyt, harmillista kuulla, ettei resepti ole vastannut odotuksiasi. Palautteesi välittyy tiedoksi K-Koekeittiölle.
- Bzz2 vuotta sittenTämä ei kyllä maistu yhtään miltään. Eikä varsinkaan intialaiselta.
- Teukka3 vuotta sittenSanoisin, että ton kanan pitää marinoitua paljon kauemmmin...6-12 tuntia, että tulee makua. Puolen tunnin takia ei kannata edes sekoittaa marinadia.