
Matjessilliä, punajuurta ja ruskistettua voita
- Annosmäärä annosta
- Valmistusaika30 - 60 min
- Arvosana4,713 arvostelua
- 5 kommenttia
Mausteisen makeasta matjessillistä saa näyttävän ja ja juhlavan tarjottavan alkuruokapöytään. Reseptin on suunnitellut Johan Kurkela.
Ainekset
annosta
2 | keskikokoista punajuurta tai |
1 | laakerinlehti tai |
3 | tai |
1 rkl | omenaviinietikkaa tai |
2 tl | suolaa tai |
1 tl | sokeria tai |
n. 3 dl | vettä tai |
4 | kananmunaa tai |
1 (100 g) | punasipuli tai |
1 ruukku | tai |
1 prk (200 g) | tai |
100 g | tai |
1 pkt (180 g) | matjessillifileetä tai |
tai | |
tai | |
tilliä koristeluun tai |
Valmistus
30 - 60 min
Kuori ja kuutioi punajuuret noin 1cm x 1cm kuutioiksi. Laita punajuurikuutiot pieneen kattilaan ja lisää joukkoon laakerinlehti, maustepippurit, omenaviinietikka, suola, sokeri sekä vettä sen verran, että punajuuret peittyvät.
Kiehauta liemi ja hauduta punajuuret keskilämmöllä kypsäksi, noin 10 minuuttia tai kunnes ovat kypsiä. Siivilöi liemi pois ja anna punajuurien jäähtyä huoneenlämpöiseksi.
Keitä kananmunat kypsiksi (8 minuuttia), jäähdytä kylmän veden alla ja kuori. Hienonna kananmunat karkeasti veitsellä ja mausta ripauksella suolaa ja mustapippuria.
Kuori ja hienonna punasipuli. Huuhdo hienonnettu punasipuli kylmän veden alla. Hienonna myös ruohosipuli.
Mausta crème fraîche ripauksella suolaa ja mustapippuria ja vatkaa vispilällä kulhossa kunnes rakenne paksuuntuu.
Sulata voi kattilassa ja jatka kuumentamista keskilämmöllä samalla koko ajan sekoittaen vispilällä. Kun voi kuohahtaa, muuttuu kauniin vaaleanruskeaksi ja alkaa tuoksua pähkinäiseltä, kaada se metallikulhoon tai toiseen kattilaan.
Viipaloi sillifilee sopivan kokoisiksi suupaloiksi.
Kokoa sillisalaatti lautaselle ja viimeistele annos sormisuolalla, tuoreella mustapippurilla ja lämpimällä ruskistetulla voilla.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilata.
Valikoima ja hinnat kaupasta
Voisit pitää myös näistä
- yli 60 min4,3(28 arvostelua)
- yli 60 min4,3(9 arvostelua)
- yli 60 min4,1(47 arvostelua)
- 30 - 60 min4,0(497 arvostelua)
- yli 60 min4,0(2 arvostelua)
- yli 60 min4,4(9 arvostelua)
- yli 60 min3,9(8 arvostelua)
- yli 60 min4,2(29 arvostelua)
Arvostele resepti
ka. 4,7 (13 arvostelua)
- Hoomoilanen1 kuukausi sittenHei Minkä kanssa tämä lämmin ruskitettu voi yhdistetään? Asetelman päälle? Miten käyttäytyy ranskankerman kanssa?
- K-Kuluttajapalvelu1 kuukausi sittenHoomoilanen, kiitos kysymyksestä! Ruskistettua voita käytetään tarjoiluun. Sen voi halutessaan jättää erilliseen astiaan kastikkeeksi tai valuttaa punajuurien ja kalan päälle.
- Naru1 kuukausi sittenTeimme eilen 6v Seelan kanssa. Oli helppoa ja kivaa kokkailua. Apukokki ihastui makuun niin, että tätä tehdään joulupöytäänkin.
- Anjuska1 kuukausi sittenVoin määrää ei kerrota, paljonko?
- K-Kuluttajapalvelu1 kuukausi sittenAnjuska, reseptiin käytetään 100 g voita.