Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
15–30 min
Ruskista jauheliha padassa tai kattilassa. Lisää sipulikuutiot, tomaattisose ja mausteet. Kuullota hetki ja kaada joukkoon tomaattimurska. Huuhtele tölkki vedellä ja lisää myös vesi.
Riko lasagnelevyt kolmeen tai neljään osaan ja lisää ne kastikkeen joukkoon. Sekoita, etteivät levyt tartu kiinni toisiinsa. Kypsennä kannen alla keskilämmöllä noin 20 minuuttia tai kunnes lasagnelevyt ovat kypsyneet.
Soseuta raejuusto sileäksi tahnaksi sauvasekoittimella tai monitoimikoneella. Mausta suolalla, mustapippurilla ja muskottipähkinällä. Sekoita tasaiseksi.
Kun pasta on kypsää, lisää raejuustotahna nokareina kattilaan ja tasoita pinta. Ripottele päälle parmesaaniraaste ja viimeistele tuoreella basilikalla.
Voit maustaa jauhelihan halutessasi myös chilirouheella (1/2–1 tl).
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Oli hyvä ja nopea. Lisäsin itse lihaliemikuution vielä kastikkeeseen.
Tomaat
1 kuukausi sitten
Melko vetistä, kun tomaattimurskassakin on sitä.
Pinkku
5 kuukautta sitten
Tein ekaa kertaa käytin gluteenittomia lasagne levyjä, jätin pyreen ja sipulit pois.
Viljami
10 kuukautta sitten
Tein tokaa kertaa tänään, nyt oli raejuustoa, ja herkullista tuli edelleen ja miljoona kertaa nopeampaa kun lasagnen väsääminen uunissa. Ai niin mun jauheliha on soijarouhetta.
CBL75
10 kuukautta sitten
Toimii todella hyvin myös vegejauhiksella ja maustettu tuore-/sulatejuusto raejuuston tilalla.
Kevin
10 kuukautta sitten
Nopea ja helppo. Maistui koko perheelle
Herkuttelija Possu
1 vuosi sitten
Maistui maukkaalta ja makialta
Lars
1 vuosi sitten
Minulla ei ollut raejuustoa. Mozzarellaa tosin aina löytyy jääkaapista. Siitäkin tuli hyvää.
Riitta
1 vuosi sitten
Olipa herkullista, tosin maustoin vähän lisää ja käytin kaurakermaa.
Helppo ja nopea!
VPT
1 vuosi sitten
Tosi hyvää ja valmistui helposti. Puoliso lisäsi porkkanaa ja maustoi valkosipulinkynsillä, ei -jauheella.
Ei kannata kokeilla
1 vuosi sitten
TOdella vaikea tehdä eikä maistu kovin hyvälle. Erityisesti levyjen irroittaminen toisistaan on lähes mahdotonta vaikka olen muuten kokenut ruoanlaittaja
Eki
1 vuosi sitten
Hyvä
Kattens
1 vuosi sitten
Jätin py-reen pois
Kattens
1 vuosi sitten
Oli lasagneksi nopea ja hyvä. Korvasin tomaattimurskan 500 g:llä paseerattua tomaattia, jätin purren pois ja laitoin mukaan kaksi porkkanaa raastettuna.
Joku
1 vuosi sitten
Nopea ja helppo, maku ei ollut hyvä.
MQ
2 vuotta sitten
to Terry: maybe 3-3,5 dl water is an optimum amount of water.
Tla
2 vuotta sitten
Laganelevyjen määrään voisi ilmoittaa myös grammoissa.. laitoin 5lle syöjälle 16 levyä ja riitti just ja just..(70g per syöjä olisi varmaan hyvä).
Ellu90000
2 vuotta sitten
Hyvää!
Maikki
2 vuotta sitten
Aivan järjettömän Hyvää lasagnea
Heikku
2 vuotta sitten
Tosi herkullinen patalasagne pienellä vaivalla! Tämä jää meillä vakioreseptiksi.
Tarmo
2 vuotta sitten
Tosi hyvä 😍🤩
Ansku
2 vuotta sitten
Helppo ja hyvää. Jos jotakin ei kotoa löytynyt, esim. mausteista, sen pystyi helposti korvaamaan jollain muulla. Mieskin tykkäsi.
Terry
2 vuotta sitten
How much water so that it is not watery?
Lentsu
2 vuotta sitten
Omaan makuuni aivan liian tomaattinen vaikka jo jätin tomaattipyreen pois. Myös haudutusaika saa olla puolet pidempi, muuten jää raa'aksi ja vetiseksi. Hyvä ohjeen aihio sinänsä mutta itse teen kyllä seuraavalla kerralla kermaisemman version tästä.
Stadilainen
2 vuotta sitten
Ihanan nopea ja helppo lasse arkeen. Maistuu lähes yhtä hyvältä kuin perinteisesti valmistettu versio, mutta tämä ei ole niin älyttömän rasvainen. Teen jatkossakin näin
Wäinä
2 vuotta sitten
Ohjeesta puuttuu, missä kohtaa mozzarellaraaste lisätään.
Peppi81
2 vuotta sitten
Tämä oli hyvää, kun tällä viikolla tätä olen syönyt. Mutta lisätkää netti versioon TAI tuonne lisäksi-osioon juustojen väliin. Nyt näyttää, että molempia juustoja laitetaan, vaikkakin valmistusohjeessa puhutaan vain parmesaanista. Itseäni hämäsi, että pitääkö molempia juustoja ostaa vai käytetäänkö vain toista. Paperi versiossa on laitettu, että TAI juustojen väliin.
SR
2 vuotta sitten
Helppo. Voisin kokeilla😊
Myyrä
2 vuotta sitten
Tulee keittoa annetulla vesimäärällä ja lasagnelevymäärällä