Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
yli 60 min
Kuori ja hienonna sipuli ja valkosipulinkynnet. Poista chilistä valkoiset kalvot ja siemenet ja hienonna se. Kuutioi tomaatit.
Kuumenna kattilassa öljy. Kuullota hetki sipuleita ja chiliä. Lisää tomaattipyree ja kuullota vielä hetki.
Lisää kattilaan kaikki loput pastan ainekset basilikaa lukuunottamatta ja keitä välillä sekoitellen noin 20 minuuttia, kunnes pasta on kypsää ja neste on imeytynyt pastaan. Tarkista välillä nesteen määrä, ja lisää tarvittaessa vettä, jos pasta näyttää kuivalta. Sekoita lopuksi joukkoon hienonnettu basilika. Raasta päälle tuoretta parmesaania ja koristele lopulla basilikalla. Tarjoa pasta sellaisenaan tai valkosipulilihapullien kanssa.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Aivan outo ohje. Jos pastaa keittää 20 minuuttia, niin tuloksena on mössö. Myös pastan määrä on liian pieni neljälle hengelle (300g), sanoin valmistusaika (1h) aivan metsässä. Tällä ohjeella tulee pastakeitto, koska tuo nestemäärä ei pastaan imeydy. Maku myös aika valju, vaatii lisää mausteita. En tee toiste.
Tale
8 kuukautta sitten
6/5
Eemolli
6 vuotta sitten
Hyvää oli, mut ehkä vähän tulista omaan makuuni. Omasta mielestäni puolikas chili riittää!