Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
30–60 min
Sekoita pohjaa varten kuivat aineet keskenään ja nypi joukkoon pehmeä rasva. Lisää keltuainen ja sekoita taikina tasaiseksi. Painele taikina piirakkavuoan (halkaisija 26 cm) pohjalle ja reunoille. Esipaista pohjaa 200 asteessa uunin keskitasolla noin 15 minuuttia.
Kuumenna kattilassa raparperipalat, sokeri ja 1/2 dl vettä. Keitä muutaman minuutin ajan, kunnes raparperit ovat pehmenneet. Nosta sivuun ja jäähdytä kädenlämpöiseksi.
Sekoita jäähtyneen raparperiseoksen joukkoon loppuun veteen (1 dl) sekoitettu maissitärkkelys sekä keltuaiset. Kuumenna kiehuvaksi samalla sekoittaen, kunnes kiisseli saostuu. Sekoita lopuksi kiisseliin rasva.
Levitä jäähtynyt kiisseli esipaistetun torttupohjan päälle.
Vaahdota valkuaiset ja lisää vatkaamisen aikana sokeri kolmessa erässä. Marenkivaahto on tarpeeksi kovaa, kun vaahto on kiiltävää ja sileää. Marenki pysyy kulhossa, vaikka kulhon kääntää ylösalaisin. Levitä vaahto tasaisesti kiisselin päälle.
Paista torttua vielä 8–10 minuuttia, kunnes marenki on kauniin vaaleanruskea. Varo ruskistamasta pintaa liikaa. Marengin kuuluu jäädä pehmeäksi ja kuohkeaksi. Jäähdytä marenkitorttu ja tarjoa kahvipöydässä tai jälkiruoaksi samana päivänä.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Olen tehnyt tätä usein, on suosikkiraparperipiirakkani. Vinkki: raparpereja kannattaa keittää kauemmin, kunnes ne ovat aivan pehmeitä. Maizenan voi hyvin korvata 1,5 rkl perunajauhoa. Suosittelen!
Piirakkalover
2 vuotta sitten
Hyvää! On mukava, kun kaikki ainekset löytyy omasta kaapista. Pikkuisen tuunaisin reseptiä: nesteen määrää vähennän ensi kerralla raparperihillokkeesta ja valkuaisia vatkaan enemmän päälliseen.
Mestarileipuri ;)
2 vuotta sitten
Hyvä maku, mutta muuten menikin kiisseliksi… kiisseli oli ja pysyi lötkönä ja 12 min paistoaika marengille jätti valkuaisvaahdon liian raa’aksi. Kauhalla sai lusikoitua lautaselle.
K-Kuluttajapalvelu
3 vuotta sitten
Tätä on kokeiltava!, pohjan ja kiisselin voi tehdä edellisenä päivänä ja säilyttää jääkaapissa yön yli. Täyte kannattaa lisätä esipaistetun pohjan päälle vasta juuri ennen paistoa. Kannattaa huomioida, että kylmä pohjataikina ja kiisseli voivat kuitenkin vaikuttaa jonkin verran paistoaikaan.
Tätä on kokeiltava!
3 vuotta sitten
Voiko pohjan ja kiisselin tehdä edellisenä päivänä ja sitten paistaa kaikki seuraavana päivänä?
Resepti talteen
5 vuotta sitten
Todella hyvä piirakka, mehevä ja maukas. Maistui myös heille, jotka eivät normaalisti raparperista välitä.
K-Kuluttajapalvelu
5 vuotta sitten
--, jääkaapin kosteus voi muuttaa marengin rakenteen sitkeäksi. Torttu suositellaan syötäväksi saman päivän aikana, jolloin marengissa on vielä pehmeä ja kuohkea koostumus.
-
5 vuotta sitten
Ohjeessa lukee, että tarjoa samana päivänä. Meneekö piirakka jotenkin huonoksi jääkaapissa, vai onko vielä hyvää yön jälkeen?
LP
5 vuotta sitten
Kiiseli ei saostunut millään vaikka keitin sitä maizenan kanssa ja tein kaiken niin kuin ohjeessa sanottiin. Toivoin, että viimeistään uunissa se kiintetyy, mutta paistamisen jälkeen se oli entistä löysempi ja palan leikattua ja kauhalla otettua levisi lautaselle kuin kastike... onneksi tein sen vain itsellemme eikä vieraille
Kesäleipuri
6 vuotta sitten
Täydellinen . Voi käyttää lisänä myös tuoreita mansikoita kiisselin päälle, tulee raikas.
Raparperimuija
6 vuotta sitten
Tästä on tullut yksi mun luottoresepteistä! Maistuu myös niille jotka ovat vähemmän raparperin ystäviä!
Tietämätön
7 vuotta sitten
Hei voiko käyttää pakastettua raparperi.
K-Kuluttajapalvelu
7 vuotta sitten
Tietämätön, voit hyvin käyttää raparperihyveeseen myös pakastettua raparperia.
Täti Tukeva
8 vuotta sitten
Hyvää!!
herkkusuu
9 vuotta sitten
Tämä oli herkullinen piirakka, nam. Suosittelen kokeilemaan, vaikka hieman vaatii vaivaa.
Kuluttajapalvelu
9 vuotta sitten
Katja, maissitärkkelystä käyttämällä kiisseliin on saatu toivotunlainen rakenne. Koekeittiöllä ei valitettavasti ole testattu perunajauhon soveltuvuutta tähän reseptiin. Mikäli kiisseliin haluaa käyttää perunajauhoa, kannattaa muistaa, että tällöin riittää, että kiisseli "pulpahtaa", koska liiallinen keittäminen tekee kiisselistä venyvää.