Rocky road -palat
- Annosmäärä24 palaa
- Valmistusaikayli 60 min
Rocky road on amerikkalainen suklaaherkku, jossa sulatetun suklaan joukkoon sekoitetaan esimerkiksi vaahtokarkkeja, pähkinöitä ja muroja.
Ainekset
24 palaa
- 1 levy (200 g) taloussuklaata
- 20 g voita
- 50 g (n. 14 kpl) Pirkka vaahtokarkkeja
- 3/4 dl Pirkka suolapähkinöitä
- 1 dl Pirkka riisimuroja
- 1/2 dl kuivattuja hedelmiä (esim. rusinoita, karpaloita, aprikoosia pilkottuna)
Ravintosisältö
- Energia2 107 kJ / 504 kcal
- Rasva28,5 g
- josta tyydyttynyttä13,8 g
- Hiilihydraatit52,1 g
- josta sokereita45 g
- Proteiini6,9 g
- Suola0,2 g
Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
yli 60 min
- Paloittele suklaa.
- Sulata suklaa voin kanssa miedolla lämmöllä kattilassa tai vaihtoehtoisesti mikroaaltouunissa. Älä anna kiehua. Nosta kattila liedeltä.
- Paloittele vaahtokarkit saksilla ja rouhi pähkinät. Jätä vaahtokarkkeja ja pähkinöitä hieman koristeeksi.
- Sekoita loput vaahtokarkit, pähkinät, riisimurot ja rusinat jäähtyneen suklaasulan joukkoon.
- Levitä seos leivinpaperilla vuorattuun kapeaan, suorakaiteenmuotoiseen vuokaan (esim. Teema).
- Ripottele päälle vaahtokarkkeja ja pähkinöitä. Painele koristeet kiinni suklaaseen.
- Anna jähmettyä jääkaapissa noin tunti. Leikkaa rocky road -levy pieniksi neliöiksi.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Valikoima ja hinnat kaupasta
- Plussa-etu −19 %Karl Fazer Taloussuklaalevy 200gPlussa-kortillaEtuhinta 3,79/kpl18,95/kgIlman Plussa-korttia 4,69/kpl (23,45/kg)
- Valio Eila voi 200g laktoositon vähäsuolainenHinta 2,95/kpl14,75/kg
- Pirkka suolapähkinät 150gHinta 1,29/kpl8,60/kg
- Pirkka riisimuro 475gHinta 2,85/kpl6,00/kg
- Pirkka jumborusina 150gHinta 1,59/kpl10,60/kg
- Plussa-etu −19 %Karl Fazer Tumma Suklaa 47% suklaalevy 200gPlussa-kortillaEtuhinta 3,79/kpl18,95/kgIlman Plussa-korttia 4,69/kpl (23,45/kg)
- Pirkka tumma suklaa 200g RFAHinta 3,85/kpl19,25/kg
- Juustoportti Kirnuvoi 200gHinta 2,99/kpl14,95/kg
- Valio voi 200 g normaalisuolainenHinta 2,59/kpl12,95/kg
- Kindly's Baking mini vaahtokarkit 150gHinta 3,15/kpl21,00/kg
- HARIBO Chamallows Minis 150g vaahtoHinta 2,09/kpl13,93/kg
- Semper 300g Riisimurot gluteenitonHinta 5,39/kpl17,97/kg
- Pysyvästi edullinenKellogg's Rice Krispies riisimuro 360gHinta 3,79/kpl10,53/kg
- Pirkka Luomu rusina 150gHinta 1,75/kpl11,67/kg
- Pysyvästi edullinenSun-Maid rusina 200g KaliforniaHinta 2,19/kpl10,95/kg
Voisit pitää myös näistä
- alle 15 min4,1(38 arviota)
- Videoyli 60 min3,9(44 arviota)
- yli 60 min3,7(54 arviota)
- 30 - 60 min
- yli 60 min4,1(52 arviota)
- alle 30 min4,4(64 arviota)
- yli 60 min4,7(23 arviota)
- alle 30 min4,8(8 arviota)
Arvostele resepti
ka. 3,9 (432 arviota)
- Artsi3 kuukautta sittenOk jesh.
- 💩4 kuukautta sittenEn tykännyt ohjeesta
- Moi9 kuukautta sittenNäyttää kyllä hyvältä!
- Nam nam1 vuosi sittenTodella hyvää mut tehtiin silleei että laitettiin vaahtokarkit, suklaakarkit ja muroja
- K-Kuluttajapalvelu1 vuosi sittenRocky, arvioimme, että noin kolminkertaisesta ohjeesta riittäisi pellilliseen.
- Rocky1 vuosi sittenMoninkokertaisena täytyy tehdä, että riittää pellilliseen?
- Kuumaakamaa2 vuotta sittenVoi olla käyttäjälähtöinen ongelma, mutta tarkentaisin vielä, että suklaata ja voita ei kannata sulattaa samanaikaisesti mikrossa, ainakaan muovikulhossa. Täällä yrittäneellä suli mikronkestävä muovikippo ja käry oli karmea!
- Aila3 vuotta sittenVaahtokarkeissa on yleensä liivatetta. Kasvis (lakto-ovo) ei ole tällöin oikea kategoria.
- K-Kuluttajapalvelu3 vuotta sittenAila, kiitos huomiosta. Korjaamme kategorian.
- nalle4 vuotta sittenMuuten loistava resepti, mutta rocky road on australialainen herkku ei ameriklainen!siitä yksi tähti pois
- hyvää oli rockyroad4 vuotta sittenoli hyvää ku oli vaa vaahtoarkkii sen suklaan pääl
- Essi Wiren5 vuotta sittenNamii
- Salla Tapper5 vuotta sittenOli ihan super hyvää, varmasti aijon tehdä uudestaan äippäkin tykkäsi
- Minka Piiparinen5 vuotta sittenHyvää oli, teen uudestaan vielä useasti! <3
- Casper.orre6 vuotta sittenOlen kokeillut sitä mummulassa ja mummu teki sitä ja oli ihan törkeen hyvää.suosittelen kaikille makean himoisille.
- Mansikki6 vuotta sittenOikein hyvää tuli, mutta taitaa kyllä olla alkujaan Australiasta tämä herkku, eikä jenkeistä niinkuin kuvaus sanoo....
- Miratsu6 vuotta sittenKokeilin ekaa kertaa tehdä ohjeen mukaan taloussuklaasta ja ei onnistunu. Suklaa suli isoksi köntiksi.Hellalla miedolla lämmöllä yritin...
- Tyytyväinen6 vuotta sittenTosi hyvää! Itse tein niin, että laitoin ensin kerroksen suklaata (tummasuklaa-maitosuklaa), siihen päälle vaahtokarkkeja ja lakritsipaloja, ja sitten vielä kerros suklaata! Tulen tekemään uudelleenkin!
- nellynadja6 vuotta sittennoi vaahtokarkit mitä tohon päälle laittaa, vois olla sellaisia valmiiksi pieniä, tulee paljon hienomman näkönen!
- Pökylä7 vuotta sittenNam!
- TikkuNekku7 vuotta sittenTodella hyviä ja helppoja!
- kiti7 vuotta sittenMahtavaa!!
- KikuFuuFuu8 vuotta sittenYes very nice
- Leipoja 9.8 vuotta sittenKiitos reseptistä, itse laitan noihin vain riisimaissikakkuja, vaahtokarkkeja ja Fazerin sinistä suklaata. Kiitos reseptistä!
- Leipoja98 vuotta sittenTosi kiva resepti, itse vaan laitan noihin maissiriisikakkuja, vaahtokarkkeja ja Fazerin sinistä suklaata.
- Real Rocky Road8 vuotta sittenTuo on kyllä australialainen juttu eikä amerikkalainen!
- Voiko pähkinää ja rusinaa korvata Keksillä?8 vuotta sittenVoiko rusinoita ja pähkinöitä korvata murskatuilla kekseillä?
- K-Kuluttajapalvelu8 vuotta sittenHei, resepti on K-Koekeittiössä testattu ohjeen mukaan mutta halutessaan rusinoiden ja pähkinöiden sijaan voi käyttää myös paloteltuja keksejä.
- K-Kuluttajapalvelu8 vuotta sittenHei Jonne, K-Koekeittiöllä ei ole testattu pakastamista. Palat säilyvät jonkin aikaa myös jääkaapissa, mutta tarvittaessa voit kokeilla myös pakastamista.
- Jonne8 vuotta sittenMitä jos rocky roadia jää yli voiko sen laittaa pakastimeen?