Italialainen klassikoleipä, focaccia, syntyy helposti kotikeittiössäkin. Pehmoinen herkkuleipä saa makua oliiviöljystä, sormisuolasta ja rosmariinista.
Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
yli 60 min
Lämmitä vesi kädenlämpöiseksi ja liuota hiiva veteen. Lisää suola. Lisää jauhot taikinaan vähän kerrallaan. Alusta taikina ja lisää öljy (3/4 dl) alustamisen loppuvaiheessa. Kaavi taikina kulhosta ja vaivaa sitä öljytyllä työtasolla 5 minuuttia. Kohota taikina lämpimässä paikassa kaksinkertaiseksi.
Voitele uunipelti tai uunivuoka (20 cm x 30 cm) öljyllä. Kumoa taikina vuokaan ja painele se vuoan reunoja myöten. Valuta päälle 1/4 dl öljyä. Kohota leipää leivinpaperin alla 40 minuuttia.
Painele kohonneen leivän pintaan sormilla kuoppia. Lisää loput öljystä (2/4 dl) ja ripottele pinnalle sormisuola. Nypi rosmariinista lehtiä ja painele ne leivän pintaan.
Paista 225 asteessa uunin keskitasoa alemmalla tasolla 15–20 minuuttia. Kumoa kypsä leipä vuoasta ja jäähdytä ritilällä. Leikkaa jäähtynyt leipä annospaloiksi.
Vinkki! Focaccian voit valmistaa etukäteen ja pakastaa. Lämmitä leipä uunissa juuri ennen tarjoamista.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Ja kuinka paljon öljyä laitetaan missäkin vaiheessa? Voisiko määriä ja ohjetta tarkistaa.
Paola
6 kuukautta sitten
Hiivamäärä on aika iso kun vertaa muihin focacciaohjeisiin
Nonii
7 kuukautta sitten
Leipä jää kiinni vuokaan ja kovaan. Kannattaa käyttää leivinpaperia.
Oispasipsii
10 kuukautta sitten
Reseptin kuvaa jo katsomalla on selvää ettei kannata sokeasti seurata ohjetta. Vähemmän jauhoja ja tunteella loput. Hyvä tulee 😅
Koko suomi leipoo fani123😍😍
10 kuukautta sitten
Oli ihan mahtava ohje. Maistui aivan samalta kun ravintolassa😍😍
Hotte
11 kuukautta sitten
Olen nyt muutaman kerran tehnyt illan istujaisiin tätä focaccia leipää, ja aina viimeistä murua myöten syöty. Maistuu just sopivasti oliiviöljylle ja sopivasti sormisuolaa päällä 👌. Teen vuokaan.
Pettynyt
1 vuosi sitten
Ei ole focacciaa nähnytkään tämä resepti. Olisi toki omat hälytyskellot pitänyt soida jo taikinaa tehdessä, kun jauhoja tuli aivan liikaa verrattuna nesteeseen.
Mummi
1 vuosi sitten
Superhyvä!
Leipuri_hiiva123lihapullA
1 vuosi sitten
Todella maistuvaa taikinaa ja pikkulapsetkin tykkää
Karoliina
1 vuosi sitten
Tämä ei kyllä ollut focaccia. Jauhoja tuli aivan liikaa nesteeseen nähden. Koostumus oli tiivis mutta pehmeä, pinnalta rapea mutta jauhoinen ja hieman ”höttöinen”. Maku ihan ok, mutta ei jatkoon.
Leipuri
1 vuosi sitten
Mahtava tosi maukas ja todella helppo
K-Kuluttajapalvelu
1 vuosi sitten
Jokuleipoja-11, reseptiä ei valitettavasti ole testattu muuten kuin uunissa paistamalla.
Jokuleipoja-11
1 vuosi sitten
Miten tätä voi tehdä ilman uunia?
Hilltop
1 vuosi sitten
Tällä ohjeella tuli ennemminkin pizzataikina, kuin focaccia.
En ole aikoihin tehnyt focacciaa, mistä johtuen en muistanut enää ohjetta ja tein tämän mukaan. Ihmettelin tehdessä, että muistelisin taikinan olleen edellisellä kerralla pehmeämpää, kun tällä ohjeella tuli varsin kiinteä taikina.
Maku oli kyllä hyvä, mutta rakenteella ei ollut mitään tekemistä focaccian kanssa, vaan oli tosiaan enemmänkin kuin pizza.
Lea
1 vuosi sitten
Hyvin onnistui!
Mestari_kokki
1 vuosi sitten
Laitoin 1/2dl vähemmän öljyä ja tuli hyvää
Nora kokki
1 vuosi sitten
Oli ERITTÄIN namia. Voisi olla enemmän oliiviöljyä. Mutta muuten todella hyvää!
Juho
1 vuosi sitten
Hyvä resepti ilman mitään muutoksia. Kaikki aineet voisi listata grammoina
Pete
2 vuotta sitten
Edelleen ohjeessa liikaa jauhoja.
...
2 vuotta sitten
Hiivan maku oli aika voimakas. Oliiviöljyä voisi laittaa pinnalle puolet vähemmän mikäli käyttää 30cmx20cm vuokaa, koska oliiviöljyn maku maistuu voimakkaasti. Lisäksi sormisuolaa puolet vähemmän näin pieneen vuokaan. Koostumus ihan mukava, joten plussaa siitä, vaikka leipä ei maistunutkaan siltä mitä odotin. Toki voi vika olla leipurissakin
K-Kuluttajapalvelu
2 vuotta sitten
Kuivahiiva, voit käyttää reseptiin myös kuivahiivaa.
Kuivahiiva
2 vuotta sitten
Voiko tehdä myös kuivahiivalla?
Tyytyväinen
2 vuotta sitten
Leivästä tuli tosi hyvää ja maukasta. Itse laitoin päälle 1,5 tl suolaa, ja se riitti ihan hyvin.
kultakala
2 vuotta sitten
iha ok, en suosittele vuokaa vaan uunipeltiä
K-Kuluttajapalvelu
3 vuotta sitten
Nimetön, pinnalle tulevasta öljystä ohjeistetaan valuttamaan päälle 1/4 dl ennen kohottamista ja loput kohottamisen jälkeen.
Nimetön
3 vuotta sitten
Ohjeen ainelistauksessa sanotaan, että 3/4 dl Pirkka ekstra-neitsytoliiviöljyä ja sitten sanotaan, että päälle myös 3/4 dl Pirkka ekstra-neitsytoliiviöljyä. Itse ohjetekstissä kuitenkin sanotaan, että päälle 1/4dl Pirkka ekstra-neitsytoliiviöljyä. 3/4 dl tai 1/4 dl on aika iso ero eli onko ainelistauksessa vai tekstissä virhe?
Hyvää ja riittoisaa
4 vuotta sitten
Hyvä resepti ja lyhyen säilytys ajan vuoksi puolittu resepti oli täällä ainakin tarpeeks riittoisa yhden illan puuhaksi ja evääksi. Vähän kuiva reunoista, mutta mitä asialle.
Syötä nimimerkki2
4 vuotta sitten
Niin ja hiivaa en laittanut kuin puoli palaa = 25 g. Riitti hyvin.
Syötä nimimerkki
4 vuotta sitten
Kokeilin ensin suoriltaan noin, oli tavallaan ihan hyvä, vaan ällö paksu ja lälläri. Seuraavana iltana tein uuden/kautta uudet. Laitoin 2 dl kaurahiutaleita ja loput vehnäjauhoa = n. 7~7,5 dl. Sitten laitoin kahdelle = x2 , tyyliin 25x35 cm pellille, kostutetuin sormin onnistui helposti. Sitten vermeet päälle : tässä tapauksessa: mustaa oliivia puolikkaana (aivan sama mitä), pientä tomaattia puolikkaana (aivan sama mitä), basilikaa (kuivattu, mauste, varmaan halvinta), valkosipuli (jauhe, mauste, varmaan halvinta), kun ei ollut muutakaan. Öljyt sivelin päälle aurinkokuivattu tomaatin öljyistä. Tavallisen ruskeaksi paistoin ja SITTEN! ; OLI MUUTEN IHAN HYVÄÄ.