Ravintoarvot ovat laskennallisia ja suuntaa antavia
Valmistus
15–30 min
Valmista ensin tomaattihakkelus. Leikkaa tomaatit, paprika ja aurinkokuivatut tomaatit pieniksi kuutioiksi. Sekoita ainekset keskenään. Lisää joukkoon hienonnettua ruohosipulia ja anna maustua tarjoiluun saakka.
Halkaise, huuhdo ja hienonna purjo. Kuumenna öljy paistokasarissa ja ruskista siinä herkkusienet kevyesti. Vähennä lämpöä ja lisää hienonnettu purjo ja vesi. Anna hautua kannen alla hetken ajan, jotta purjo pehmenee.
Mausta pippurilla ja suolalla ja lisää joukkoon tuorejuusto. Sekoittele, kunnes tuorejuusto sulaa. Kuumenna seos, mutta älä keitä. Siirrä kastike pois liedeltä ja jätä kansi päälle.
Keitä tuorepasta pakkauksen ohjeen mukaan. Sekoita kastike kahdella lastalla kuuman, valutetun pastan joukkoon. Kaada pasta tarjoiluastiaan. Koristele ruohosipulilla. Tarjoa tomaattihakkeluksen kanssa.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Hurjan hyvää!! 😍😍 Jos löytyisi samantapaista tuorejuustoa vegaanisena niin tämä olisi täydellinen vege-resepti! Takuulla tehdään uudelleen! 😋🎉
Lps
3 vuotta sitten
Kannattaa käyttää mustapippuria maustamiseen tarpeeksi, ei jää pliisun makuiseksi kuten jollekulle oli käynyt.
Mausteet on aina henk.koht. makumieltymyksiä.
Lps
3 vuotta sitten
Helppo valmistaa, hyvän makuinen.
K-Kuluttajapalvelu
5 vuotta sitten
Ernesti, toki sekoitus onnistuu yhdelläkin lastalla, mutta kahdella saa paremmin pastan ja kastikkeen sekaisin kun pastaa pystyy nostelemaan.
ernesti
5 vuotta sitten
Pystyykö tämän tekemään vain yhdellä lastalla sekoittaen vai onko pakko liata kaksi?
pettynyt aviomies
6 vuotta sitten
Tein vaimolleni ruokaa. Muuten olisi ollut hyvvää mutta maku jäi pliisuksi ja mitään sanomattomaksi. tuorejuusto peitti kaiken maun alleen. Emme tee uudelleen.