Monkey Bread eli nyhtöpulla
- Annosmäärä12 annosta
- Valmistusaikayli 60 min
Monkey Bread eli nyhtöpulla on makean tahmainen herkkupulla, joka leivotaan kakkuvuokaan. Amerikkalaisesta pullasta jokainen voi napata oman palasensa.
Ainekset
12 annosta
2 1/2 dl | maitoa tai |
25 g | hiivaa tai |
1 | kananmuna tai |
3/4 tl | suolaa tai |
1 dl | sokeria tai |
1/2 rkl | kardemummaa tai |
n. 7 1/2 dl | tai |
100 g | tai |
Lisäksi | |
---|---|
75 g | tai |
2 dl | ruokokidesokeria tai |
1 1/2 rkl | tai |
Valmistus
yli 60 min
Lämmitä maito kädenlämpöiseksi. Murenna hiiva maitoon ja sekoita joukkoon muna. Lisää suola, sokeri ja kardemumma. Lisää jauhoja vähitellen ja vaivaa taikina hyvin.
Lisää pehmeä voi jauhojen lisäämisen loppuvaiheessa. Taikina saa olla pehmeää. Alusta taikinaa, kunnes se on tasaista ja irtoaa käsistä ja kulhon reunoista. Anna taikinan kohota leivinliinan alla 15–20 minuuttia.
Jaa taikina kahteen osaan ja leivo pitkiksi pötköiksi. Leikkaa yhteensä 40 palaa ja pyöritä pieniksi palloiksi. Voitele 1,8 litran rengaskakkuvuoka.
Sulata voi ja anna jäähtyä hetki. Sekoita ruokokidesokeri ja kaneli keskenään. Dippaa pullapalat ensin voihin ja pyörittele sitten sokeri-kaneliseoksessa. Lado pallot vuokaan kerroksittain. Kohota noin 10 minuuttia. Älä kohota kauempaa, jotta pulla ei kohoa uunissa ulos vuoasta. Painele tarvittaessa pullaa hieman alaspäin ennen uuniin laittamista.
Paista 175-asteisen uunin alatasolla 40–45 minuuttia tai kunnes pulla on mehevän kypsää. Anna jäähtyä hetki ja kumoa pulla varovasti tarjoiluvadille.
Vinkki! Voit halutessasi koristella Monkey Breadin tomusokerikuorrutteella.
Kokeile reseptiä esimerkiksi näillä tuotteillaKokeile reseptiä näillä tuotteilla
Valitsethan ensin , josta haluat tilauksesi tehdä.
Valikoima ja hinnat kaupasta
Reseptit on testattu reseptissä mainituilla raaka-aineilla. Huomioithan, että vaihtoehtoisten raaka-aineiden ominaisuudet voivat vaihdella ja vaikuttaa ruoan onnistumiseen. Tarkista tuotteiden soveltuvuus aina pakkausmerkinnöistä, kun valmistat ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle.
Voisit pitää myös näistä
- yli 60 min4,4(25 arvostelua)
- yli 60 min4,6(122 arvostelua)
- yli 60 min3,9(25 arvostelua)
- yli 60 min4,1(78 arvostelua)
- yli 60 min3,9(10 arvostelua)
- yli 60 min3,9(135 arvostelua)
- yli 60 min3,2(13 arvostelua)
- yli 60 min3,8(175 arvostelua)
Arvostele resepti
ka. 4,6 (231 arvostelua)
- Emppu5 kuukautta sittenMiten voi tehdä vegaanisen version?
- K-Kuluttajapalvelu5 kuukautta sittenEmppu, vegaanisen pullataikinan ohjeen löydät täältä: https://www.k-ruoka.fi/reseptit/vegaaninen-pullataikina. Vaihda lisäksi dippaamiseen ja vuoan voiteluun tarkoitettu voi vegaaniseen margariiniin.
- Niina7 kuukautta sittenOnnistui hyvin ja on tosi hyvää. Ihanan muhkea, pehmeä ja herkullinen. Tein kuivahiivaan. Vieraatkin tykkäsi kovin, tämä on vieraiden toive kun tulevat kylään. Kun teen pullaa, teen yleensä tämän.
- Reiska1 vuosi sittenTein nyhtöpullan pirkan valmiista gluteenittomasta pullataikinasta ja se onnistui todella hyvin,siitä tuli niin hyvää , että sitä pitää tehdä jatkossakin .
- Jeba2 vuotta sittenEi onnistunut ollenkaan. Irtosi pullat toisistaan kun kumosin, osa oli raakoja. Pitää joskus toiste kokeilla.
- K-Kuluttajapalvelu2 vuotta sittenJeba, sokeri-voi -seos hyytyy jäähtyessään pullapalojen pinnalle. Leivoksen kuuluu jäädä kostean tahmeaksi.
- Jeba2 vuotta sittenTein ohjeen mukaan. Nyt uunista otettuna oli hirveästi nestettä vuoassa (voita+sokeria) hyytyykö se pullien pintaan kun antaa jäähtyä?
- Juujo2 vuotta sittenVoisikohan käyttää fariinisokeria ruokokidesokerin tilalla?
- K-Kuluttajapalvelu2 vuotta sittenJuujo, resepti on testattu ruokikdesokerilla mutta fariinisokerilla tulee varmasti myös maukasta ja oikein onnistunutta.
- Nunnu3 vuotta sittenKäykö tavallinen sokeri?
- K-Kuluttajapalvelu3 vuotta sittenNunnu, resepti on testattu koekeittiössämme ruokokidesokerilla, mutta voit toki halutessasi korvata ruokokidesokerin taloussokerilla.
- Sisko4 vuotta sittenNyhtöpulla on meidän perheen uusi suosikki.. 😋
- Tone4 vuotta sittenMonkey bread huippuhyvä resepti! 😋
- Koukussa tähän4 vuotta sittenNyhtöpulla oli helppo ja melko nopea valmistaa. Ihan taivaallisen herkullista🧡.