Savuporoterriini ja pikkelssivihannekset
Juhlava savuporoterriini koristellaan kauniilla pikkelssivihanneksilla. Tämä resepti n. 1,70€/annos*.
8 annostayli 60 min240 kcal / annos (150g)
Ainekset
8 annosta
- 1pkt(100 g)Pirkka Parhaat poron kylmäsavupaistia
- 1/2punasipulia
- 3liivatetta
- 1tlk(2 dl)Pirkka laktoositonta vispikermaa
- 1tlk(150 g)crème fraîchea (ranskankerma)
- 1rs(200 g)maustamatonta tuorejuustoa
- 2tlpiparjuuritahnaa
- 1tltimjamia
- 1/2tlsuolaa
- 2rklsitruunanmehua
Pikkelssivihannekset
- n. 200gkukkakaalia
- 1punasipuli
- 2porkkanaa
- 2dlvettä
- 3/4dlsokeria
- 1/2tlsuolaa
- 1tltimjamia
- 5maustepippuria
- 1laakerinlehti
- 1/2dlväkiviinaetikkaa
Valmistus
yli 60 min- Hienonna poro, valutetut kurkkuviipaleet ja punasipuli. Upota liivatteet pehmenemään kylmään veteen. Vaahdota kerma.
- Sekoita kermavaahtoon poro-, kurkku- ja sipulisilppu. Lisää ranskankerma, tuorejuusto, hunaja ja mausteet.
- Kiehauta sitruunanmehu ja nosta liedeltä. Puserra liivatteista ylimääräinen neste, ja liuota liivatteet mehuun. Kaada seos ohuena nauhana juustomassan joukkoon hyvin sekoittaen.
- Vuoraa pitkänmallinen kakkuvuoka (tilavuus 1,5 l) muovikelmulla. Kaada juustoseos vuokaan. Anna hyytyä jääkaapissa yön yli.
- Paloittele kukkakaali pieniksi kukinnoiksi ja lohko punasipuli. Viipaloi kuoritut porkkanat ohuiksi nauhoiksi kuorimaveitsellä.
- Kiehauta vesi. Lisää sokeri, suola, timjami, pippurit ja laakerinlehti. Keitä kukkakaalia maustevedessä 2 minuuttia. Lisää punasipulit ja keitä edelleen 2 minuuttia. Lisää porkkanat ja jatka keittämistä minuutti. Kaada joukkoon etikka ja kiehauta. Jäähdytä ja anna maustua yön yli jääkaapissa.
- Kumoa hyytynyt terriini tarjoiluvadille ja koristele valutetuilla pikkelssivihanneksilla.Tarjoa juhlapöydässä alkuruokana.
Tiesitkö että...
*Annoshinnat on laskettu K-citymarket-ketjun hintatason mukaan 10/2015. Tuoretuotteiden hinnat vaihtelevat sesongeittain.Kategoriat
Sesongit Pääraaka-aineet Erityisruokavaliot
Ravintosisältö per annos 150g100 g
- 240 kcal1 000 kJ
- Proteiinia 8 g
- Hiilihydraatteja12 g
- Rasvaa18 g
Lisätietoa reseptistä
Ravintoarvot ovat suuntaa-antavia. Valmistettaessa ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle kannattaa aina tarkistaa tuotteiden sopivuus pakkausmerkinnöistä.
Annoshinta on laskettu K-Citymarket-ketjun hintatason mukaan ja on suuntaa-antava. Etenkin sesonkituotteiden hinnat vaihtelevat vuodenajasta riippuen.
Kommentoi
Kommentoin hyvin harvoin yhtään mitään, mutta tämä on poikeus. Hyvä ohje! Teimme Jouluksi 2018 ja tulemme vastaisuudessakin tekemään. Pitää kokeilla muitakin reseptejä tältä sivustolta, jos ovat samaa tasoa kuin tämä.
Todella hyvä, helppo tehdä ja käyttökelpoinen ohje. Voi tehdä muutoksiakin ohjeeseen oman mieltymyksen mukaan, esim. ranskankerma turkkilaiseen jugurttiin jolloin se on hieman kevyempää. Kalaterriinin siitä saa vaihtamalla poron savustettuun kalaan ja yrtit tiliin. Tai poro kinkkuun ja sitruuna sinappiin. Tässä vain muutama tekemäni ja tykätty vaihtoehto. Suosittelen kokeilemaan.
valmistin tätä kahdesti tuossa joulun paikkeilla - tosi hyvää... huomasin vaan reseptiä lukiessa, että pikkelssin tarvikkeissa mainitaan rosmariini, mutta teko-ohjeessa timjami :)
Ohjeeseen on käytetty kuivattua timjamia ja rosmariinia.
Miemie, kyseessä on Pirkka kurkkuviipaleet mausteliemessä.
Pirkka kurkuviipaleet ?? valutetaan? Siis ovatko suola-/maustekurkkuja?
Tämä kokeiluun. Onko timjami ja rosmariini tässä ohjeessa kuivattuja?
Tänään syötiin työpaikan jouluruualla tämmöistä ja voin sanoa että oli taivaallisen hyvää.
Kiitos ;) Hyvältä kuulostava ohje. Meillä juuri sopivasti poron kylmäsavupaisti odottaa käyttöä, joten kokeilemme varmasti tätä joulupöytään. Jääkööt stilisointi sellaisille, jotka sitä haluavat. Meille aivan sama mikä otsikko, pääasia hyvä makunautinto.
Tietääkseni tähän asti terriini on valmistettu uunissa vesihauteessa ja hyytelöt yms. jääkaapissa! Mielestäni voisi käyttää oikeita termeja, eikä vain kirjoittaa, jonka joskus on kuullut sinne päin!